Indlæg af jOergenSEN

CFOS/D FOA Fiber Optic Network Design Specialist – Certificeringer – Varighed 5 dage

På dette certificerings kurses bruges de 5 dage på at designe forskellige fiber installationer, vi ser på valg af fiber, kabler, konnekter, muffer, rør, installations materialer. Installationer til huse, kontor , store bygninger, lufthavne osv. Efter certificeringen kan du designe installationer, samt vælge de korrekte komponenter. Sel om dette er et teoritiske kursus så er […]

LAN Certificering – Certificeringer – varighed 4 dage

Opbygning af en certificeret LAN installation Mange kobber installationer udførs på en måde så komponenterne bliver degraderet, typisk på grund af dårligt arbejde. Dette kursus vil sikre at du udfører det på den mest optimale måde Hvordan opbygger du et kontor netværk, baseret på twisted pair kabling, der opbygges en struktureret installation. Installationen opbygges efter gældende regler […]

Fiber netværk design – Certificeringer – Varighed 5 dage

Fiber netværk design dette kursus er en blanding mellem teori og praktik, hvor vi ser på netværks design. Hvordan vælger man fiber, hvordan vælger man kabel typer, hvordan vælger man installations metode, hvordan vælge man komponenter, hvordan sikre man at installationen bliver fremtids sikret. Der designes forskellige typer af fiber netværk, både mindre og større, […]

Prysmian Certified Installer – Certificeringer – varighed 3 dag

Prysmian Certified Installer Dette  certificerings kursus er for dig, der har arbejdet med fiber, og skal sikre at du kan udføre højkvalitets installationer der lever op til Prysmians krav for installation med lang levetid Kurset omfatter Test af rør instalationer Blæsning af EPFU fiber (flere størrelser) i in micro rørs installation, der blæses bade 2 samt […]

Ericsson Ribbonet – Certificeringer – Varighed 2 dage

Ericsson Ribbonet Et to dags kursus for personer der har erfaring med fiber og ønsker at kunne installere Ericssons Ribbonet FTTH system. Kurset omfatter behandling af rør, fiber samt kabler. Installation af ODFer samt muffer, splidsning af Ribbon fiber, samt blæsning med Ericssons blæsepistol. Kurset er en blanding af teori og praktik. Der laves løbende […]

Ericsson Rørlægger – Certificeringer – Varighed 1 dage

Kurset omfatter behandling af rør, montage af Ericsson muff er, det vil sige hvordan rør håndteres og behandles, bøjnings radius, tryk, trek og ellers forskellen på håndtering af rør i forhold til kabler. Kurset er tiltænkt de personer som er beskæftiget med udlægning af rør, det er i dag typiske entreprenør. Kurset har en varighed […]

Data Center Kabling MPO/MTP – Kurser – Varighed 3 dage

Skal du i gang med installation i Data Center, er dette  kursus på dig som har en CFOT certificering. vi ser på de fiber typer, kabel typer og stik der typiske bruger. det vil sige OM3, OM4, OM5 samt singlemode MPO, MTP , kassetter samt MPO/MTP moduler Hvordan man checker og måler på multifiber stik […]

Struktureret fejlfinding på fiber installationer – Kurser – Varighed 3 dage

Formålet med kurset er at kunne udføre struktureret fejlfinding på fiber installationer. Installationer der males på er opbygget på same made som typiske FTTH installationer Repetition af begræber IL, RL, dB, dBm og dB/m måling på headend udstyret, analyse af resultater (dBm) måling på fiberen, analyse af resultater (IL, RL, dB/m) måling ved kunden, analyse […]

Fiber rådgivning – Kurser – Varighed 5 dage

Står du og skal have udført en fiberinstallation, eller rådgiv andre om det ,  så er dette måske kurset for dig. Vi kommer ind på valg af fiber valg af kabler valg af kapsling valg af installations metoder valg af test metode valg af standard der ses på rør og kabel installationer der er mulighed […]