Indlæg af jOergenSEN

Fiber foredrag – Kurser – Varighed 4-6 timer

Har du behov for at vide noget om fiber, forskellen på singlemode og multimode, forskellen på IL, og RL, hvordan ser de forskellige konnekter ud, hvordan opbygger vi et lokalnetærk, en backbone installation, eller hvordan implementer vi FTTH, så laver jeg et foredrag som passer til dit behov. Mere eller mindre tekniske, med fremisning af fiber, kabler, stik, rør, […]

CWDM and DWDM – Kurser – Varighed 2 dage

Er dit fiber netværk ved at løbe tør for båndbrede, eller har du for få fiber, så skal du måske overvej opgradering med  CWDM eller DWDM. Du har så mulighed for at transmiter mange bølgelængder i de samme fiber på samme tid. Så din to fiber nu kommer til at virke som en 36  fiber installation, […]

CFOT – Kurser – Varighed 5 dage

5 dags kursus med opbygning af en komplet fiber installation, enten som LAN eller som en FTTH installation. kurset omfatter klargøring af kabler og fiber. Fusion og mekaniske splidsning. Konnektering. Samt test med dæmpningsmåler og OTDR Der arbejdes med single mode fiber, men teori omfatter både single og multimode. Der afsluttes med en FOA CFOT […]

MDU installationer – Varighed 5 dage

På kurset ses på hvordan man installer fiber til de forskellige lejlegheder, der bruges materialer og installations metoder fra flere leverandør. De sidste teknikker bruges med mulighed for at ave flere ISPer, splidset installationer, installationer med kabler der  åbnes og fiberen trekkes tilbage, Materialer fra Prysmian, TE, Keyfibre, OFS

Data Center Kabling MPO/MTP – Varighed 3 dage

Skal du i gang med installation i Data Center, er dette  kursus på dig som har en CFOT certificering. vi ser på de fiber typer, kabel typer og stik der typiske bruger. det vil sige OM3, OM4, OM5 samt singlemode MPO, MTP , kassetter samt MPO/MTP moduler Hvordan man checker og måler på multifiber stik […]